Deri Hakkında
Posted in

Baskılı Deri

Baskılı Deri
Posted in

Baskılı Deri

Baskılı Deri ile derilere baskı yapılarak daha farklı görünümler elde etmek amaçlanmıştır. Derilere baskı yapmak amacı ile farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Derinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Hayatın her alanında kullanılan derinin birçok çeşidi de bulunmaktadır. Derinin çeşitleri de istek ve ihtiyaçlarımıza göre değişiklik göstermektedir. Moda dünyasında sıkça kullanılan deri; deri mont, deri ayakkabı ve deri çanta olarak karşımıza çıkmaktadır. Moda dünyasının dışında ev eşyalarımızda da deri bulunmaktadır. Deri koltuklar, deri yastıklar da kullanımı fazla olan ürünlerdir.

Deri parlak, canlı ve şık olması ile de dikkat çekici bir yapısı vardır. Dikkat çekici olmasının yanında, dayanıklı yapısı ile de çokça tercih edilmektedir. Kullanım alanı çok fazla olan derinin, çok fazla çeşidi bulunmaktadır.

Deri türleri hangileridir ve gerçek deriyi suni deriden nasıl ayırabilirim soruları herkes tarafından sorulmaktadır. Derinin kullanım amacı, kalitesine ve özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Giyim modeli için deriler ayrı işlemlerden, eşyalarda kullanılacak deriler farklı yöntemlerden geçirilmektedir. Giyim çeşitlerine göre ayrıldığında en çok tercih edilen bir deri türüdür.

Baskılı Deri Nedir?

Derinin çok eski zamanlardan beri kullanıldığını, günümüzde de kullanım alanın çok geniş olduğunu söylemiştik. Ayrıca derinin birçok türü de bulunmaktadır.  Derinin üst yüzeyine şekil ve görseller baskı yapılarak kalıcı bir hale getirmek amaçlanmıştır. Metal plakalar yardımı ile yüksek basınç ve ısı ile birlikte görsel ve şekiller, deriye işlenmektedir. Bu işlenme sonucunda yapılan baskının kalitesine göre kalıcılık olacaktır.

Kaliteli bir şekilde yapılmayan baskıda, şekil ve görseller kötü bir görüntü oluşturacaktır. Görsel ve şekillerin kalıcı olmasını istiyorsanız; kaliteli baskıları tercih etmelisiniz.

Baskılı Deri Nasıl Üretilir?

Şekil ve görselleri deri üzerine transfer etmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Kullanabileceğiniz bu yöntemler, kullanacağınız derinin niteliğine göre değişiklik gösterecek. Her deri için her yöntem kullanılabilir söylemi doğru olmayacaktır.

İlk öncelikle ayrım yapmanız gereken husus derinin gerçek mi suni mi olduğu konusudur.Gerçek deri ve suni deriler arasında her zaman çok büyük farklar bulunmaktadır. Bu sebeple hakiki derilerde kullanılan tüm yöntemler, suni derilerde de kullanılabilir söylemi yanlış olacaktır. Baskı transfer işlemine başlamadan önce derinin suni mi hakiki mi olduğunu bilmelisiniz.

Baskı işlemlerinde temel olarak iki yöntem sıkça tercih edilmektedir. Bu yöntemlerden birincisi ve en çok kullanılanı ise tekstil folyosu baskı yöntemidir. Birçok çeşit, boyut ve renkteki tekstil folyosunu, isteğinize göre kesip baskı işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kesici plotter cihazı yardımı ile dekupe etme işleminin ardından transfer presi yardımı ile de deriye baskı işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Baskılı Deri Nerede Kullanılır?

Yazımızda genel olarak derinin tarihinden, derinin ne olduğundan bahsettik. Ardından derinin birçok çeşidinin bulunduğunu ve bu çeşitlerden birinin de olduğunu söyledik.

Derilerin kullanım alanı çok geniştir. Baskılı derilere genellikle deri ceketlerde, deri cüzdanlarda rastlamaktayız. Deri ayakkabılarda da baskılı deri kullanılmaktadır.

Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilir ve oradan da sipariş verebilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

İstoç Ticaret Merkezi 19. Ada No:86-88 Bağcılar / İstanbul

[email protected]
Tel: (0212) 659 53 42