Deri Hakkında
Posted in

Nubuk Deri

Nubuk Deri
Posted in

Nubuk Deri Nedir?

Deri, insanoğlunun hayatında önemli bir yer tutar. İlkel çağlardan bu yana kullanılan deri farklı alanlarda işlenebilmektedir.

Nubuk deri sektörü için gereklihammadde hayvanlar üzerinden elde edilmektedir. Derilerin yağ ve diğer yabancı maddelerden temizlenip, sınıflandırılmaları yapılır. Daha sonra işlenir. Ham deri değerli yan ürünlerden bir tanesidir.  Modern dekorasyonlarda özellikle tercih edilmektedir.

Nubuk, cilt yüzünden hafif zımparalanmış giysilik deri türlerinin genel adıdır. Bu deri türü kadifemsi bir yapıda bulunur. İşlem yapılırken cilt yüzü alınırsa süet deri elde edilir. Tabaklama işleminde işlemlerinde deriye Al-Sülfat veya Al-Klorür eklenir.

Nubuk ayakkabılar, bazı zamanlarda süet ayakkabılar ile karıştırılabiliyor. Süet ayakkabılar için üretilen temizlik malzemesini nubuk derilere uyguladığınız zaman belirli zararlar verebilirsiniz. Nubuk derinin süetten farkı, yüzeyinin daha pürüzsüz durumda bulunmasıdır. Bununla beraber nubuk kadifemsi bir dokuya sahiptir. Süet deri de böyle bir doku bulunmamaktadır.

Nubuk Deri Nasıl Üretilir?

Nubuk deri nasıl üretilir? Sünger taşı kullanılarak derinin zımparalanıp parlatılması ile nubuk görünümü elde edilir. Normal deri ile nubuk arasında doku farkı bulunmaktadır. Nubuk deri, normal deriye göre çok daha hassas bir yapıdadır. Çevresel faktörlerden çok daha hızlı bir şekilde etkilenen nubuk ürünler, doğru bakım ile uzun ömürlü yapıya kavuşur.

Deriel emeğinin yoğun olarak kullanıldığı sektörlerden bir tanesidir. Standart bir şekilde bulunmaması nedeniyle taleplere göre ürün şekillendirilir. Deri hayvanlardan elde edilir. Özellikle dana, keçi ve koyun gibi hayvanlar sıklıkla tercih edilir. Hayvanlardan elde edilen deriler tabaklama sürecine girerek işlenebilir duruma getirilir.

Nubuk Deri Nerelerde Kullanılır?

Ayakkabı yapımında sıklıkla tercih edilir. Nubuk, zımparalanmış deridir. Bu nedenle daha hassas bir yapıya sahiptir. Ayakkabı ve giyim ürünlerinin üretiminde sık sık tercih edilmektedir.Kadifeye yakın bir görünümü bulunması nedeniyle insanlar tarafından karşılattırılabiliyor. Nubuk deri kullanılarak üretilen eşyalar, yapıları gereği olumsuz hava koşullarında çok daha hassas bir tapıda bulunuyor. Bu nedenle nubuk ayakkabı ve nubuk ürünlerin bakımına daha fazla özen göstermeniz gerekir.   Deri eşyaların sahip olduğu ağır görünümden sıkılan kişiler daha çok sportif görünüme sahiptir.Estetik olarakta kullanıcıların beklentilerini kolayca karşılar.

Ayakkabı ve tekstil sektöründe sıklıkla tercih edilen Nubuk kumaş modelleri su geçirmez özelliğe sahiptir.Bu yüzden kolayca temizlenebilir. Deri ısıya da son derece dayanıklıdır. Suni kumaşlara göre çok daha uzun ömürlüdür.

Tamamen gerçek deriden yapılan ürünlerde biraz pahalı olabilir. Deriler arasında, inek derisi en pahalısıdır. Pahalı olmasının en büyük nedeni dayanıklılığı ve kolay tabaklanabilmesidir Yarma deri, yüzey tabakasından ayrılan ilk katmandır.Yüzeye yakın katmanlardan çıkan deriler çok daha uygun fiyatlıdır.

Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilir ve oradan da sipariş verebilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

İstoç Ticaret Merkezi 19. Ada No:86-88 Bağcılar / İstanbul

[email protected]
Tel: (0212) 659 53 42