Deri Hakkında
Posted in

Akderi

akderi
Posted in

Akderi eskiden daha çok kullanılan bir deri türüydü. Ancak günümüzde az da olsa kullanımının olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Derinin tarihi nedir biliyor musunuz? Derinin tarihten beri yeri çok ayrıdır. Özellikle kıyafetlerde kullanılan deriye, hayatın her noktasında rastlayabiliriz. Eski uygarlıklar kıyafetlerinde deriyi kullanırken, bugün kıyafetlerin yanında birçok sektörde daha kullanılmaktadır.

Derinin birçok türü bulunmaktadır. Niteliğine ve kalitesine göre ayrım yapılabilmektedir.

Akderi Nedir?

Kağıt icat edilmeden önce daha fazla kullanılırdı. Kaybolması istenmeyen metinler akderi üzerine yazılırdı. Bu sebeple tarihi anlamak ve yorumlamak için çok değerli olduğunu söyleyebiliriz. Akderinin düz ve pürüzsüz olması amacıyla ponza taşı denilen taşla iyice temizlenmektedir. Temizlenme işleminden sonra daha pürüzsüz bir yüzey elde edildiği için daha çok verim alınmaktadır.

Akderi Nasıl Üretilir?

Öncelikle deri üretiminin çok zahmetli bir iş olduğunu söylemek gerekmektedir. Çeşitli hayvanlardan elde edilen deriler çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Günümüzde ise en çok tercih edilen derilerin dana, koyun ve keçi derileri olduğunu da belirtmek gerekmektedir.

Hayvanlardan elde edilmesi sebebi ile derinin organik bir ürün olduğunu söylemek gerekir. Derinin bozulmaması için tuzlanması ve tabaklanma işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tuzlanmayan deride bozulma ve çürüme riski bulunmaktadır. Bu sebeple derilerin tuzlanması gerekmektedir. Tuzlama işleminin yanında kurulama işlemi de tercih edilebilmektedir. Günümüzde neredeyse hiç kullanılmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak tarihte birçok metnin bir sonraki nesillere aktarılması için çok fazla tercih edilmektedir.

Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilir ve oradan da sipariş verebilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

İstoç Ticaret Merkezi 19. Ada No:86-88 Bağcılar / İstanbul

[email protected]
Tel: (0212) 659 53 42