Deri Hakkında
Posted in

Deri Çeşitleri

Deri Çeşitleri Nelerdir?
Posted in

Deri Çeşitleri Nelerdir? 

Karalı Deri, hakiki deriyi hammadde olarak kullanarak çeşitli deri ürünlerinin imalatını ve satışını yapmaktadır. Peki, deri çeşitleri hangileridir ve bunların özellikleri nelerdir? Bu makalemizde bu sorulara cevap bulacağız.

Vidala

Bizim de ürünlerimizde kullanmakta olduğumuz hakiki deri çeşitlerinden bir tanesi vidaladır. Vidala aynı zamanda hakiki deri çeşitleri denildiği anda akla ilk gelen deri çeşitleri arasında yer almaktadır. Vidala deri esasen pek çok farklı alanda ve pek çok farklı üründe kullanılmaktadır.
Biz de vidala deriyi pek çok farklı üründe kullanmaktayız. Vidala deriyi sığır, dana ve at derilerini krom tuzuyla tabakalandırdıktan sonra elde etmekteyiz. Elde ettiğimiz vidala deriyi de farklı amaçlar için kullanmaktayız.

Yağlı Deri

Yağlı deri, kullanımı en yaygın olan deri çeşitleri arasında yer almaktadır. Esasen vidala derinin imal edilebilmesi için farklı deri çeşitlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Benzeri şekilde biz de yağlı deri içeren ürünleri imal edebilmek adına ilk etapta farklı derilerden yağlı deri imal etmekteyiz.
Yağlı deri imalatı yaparken ham derinin yüzeyini analin ismini verdiğimiz bir boya ile boyamaktayız. Ancak bu işlemin tamamlanabilmesi için sonrasında boya yüzeyini doğal yağlar veya waxlar ile mühürlemekte ve neticede yağlı deriyi ortaya çıkartmaktayız.

Glase

Deri çeşitleri arasında yer alan glase deriye gelecek olursak; glase derinin ortaya çıkması için ham keçi derisine ihtiyaç duyulmaktadır. Glase deri, diğer deri türlerinden farklı olarak ham keçi derisi kullanılarak imal edilen deri türüdür. Diğer deri türlerinde ise bu şekilde spesifik bir deri türü seçimi yapılmamaktadır.
Glase deriyi ortaya çıkartmak için ham keçi derisini alıyor ve sonrasında sırça finisaj adını verdiğimiz işlemi uyguluyoruz. Bu deri, farklı renklere de boyanabilmesi ile bilinmektedir. Bu deriyi yumuşak yüzeylerde kullandığımızı da belirtmek isteriz.

Rugan

Rugan deri, biz de dahil olmak üzere pek çok işletmenin kullandığı deri türlerinden bir tanesidir. Deri çeşitleri arasında belki de en çok bilinen deri türünün rugan deri olduğunu belirtmek mümkün. Genellikle rugan deri ayakkabı kelimesi ile özdeşleştiği için halk arasında daha sık bilinen bir terimdir.
Biz de ayakkabı başta olmak üzere pek çok alan için rugan deriyi imal ediyor ve ürünlerimizde kullanıyoruz. Ancak suni rugan deri kullanan pek çok firma bulunmaktadır. Bu nedenle rugan deri için bize ulaşmanız sizin yararınıza olacaktır.

Nubuk

Nubuk deri, deri türleri arasında en çok tercih edilenler arasında, listenin üst sıralarında yer almaktadır. Nubuk deriyi ayakkabılar başta olmak üzere pek çok alanda görebilirsiniz. Bizim de sıklıkla tercih etmeyi sevdiğimiz bir deri türü olan Nubuk deri, kumaşımsı ve kadifemsi yapısı ile bilinmektedir.
Nubuk deriyi elde edebilmek için hafif zımparalama işlemi gerçekleştirdiğimizi bilmenizi isteriz. Neticede ise giysilik deri türü ortaya çıkartmaktayız. Yine suni olarak yapılan deri türlerinden biridir. Bu nedenle herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına bizi tercih etmelisiniz.

Napa

Deri türlerinden napa deriye gelecek olursak, bu deri türü birden fazla ham deriden elde edebildiğimiz bir türdür. Napa deriyi elde etmek için koyun, kuzu, keçi, dana, sığı başta olmak üzere tüm ham derileri kullanmaktayız. Napa derinin bu kadar çok kullanılmasının ana sebebi, hemen hemen tüm ham derilerden imal edilebilir olmasıdır. Ciltli deri olarak da adlandırdığımız napa deriyi pek çok ürünümüzde kullanıyoruz.

Süet

Süet deri de yine halk arasına bilinen deri türleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bizim de sıklıkla ürünlerimizde yer verdiğimiz derilerden bir tanesidir. Süet deri elde etmek için genellikle zımparalama işlemi gerçekleştirmekteyiz. Cilt hatası fazla olan derileri aldıktan sonra zımparalıyor ve neticede süet deriyi elde ediyoruz. Süet deri imalatı yapabilmek için keçi, oğlak ve dana derilerini kullanıyoruz.

Florantik

Florantik deri, aslında pek çoğumuzun bildiği deri türleri arasında yer almaktadır. Bizim de sıklıkla tercih ettiğimiz deri türlerinden biri olan florantik deri, genellikle halk arasında rugan ile karıştırılmaktadır. Florantik deriyi rugan deride olduğu gibi genellikle ayakkabılarda kullanmaktayız. Florantik deriyi imal edebilmek için, rugan deride yaptığımız işlemlerin benzerini yapmaktayız. Ancak rugan deriden farklı olarak florantik deriyi elde ederken daha mat görüntü olmasını sağlıyoruz. Yani aslında çok parlattığımız zaman rugan, mat olduğunda ise florantik oluyor.

Vejetal

Vejetal deriye gelecek olursak, vejetal derinin en önemli özelliği imalatında hiçbir kimyasal madde kullanılamamasıdır. Bu nedenle pek çok işletmenin tercih etmediği bu ürün bizim için özeldir. Ucuza ve kolaycılığa kaçmak yerine gerçek hakiki deriden ürünler imal ettiğimiz için vejetal deri kullanmaktayız. Vejetal deriyi geleneksel tabaklama yöntemi ile üretmekteyiz ve bunu için dana derisi kullanmaktayız.

Baskılı Deri

Baskılı deri, piyasada en sık karşılaşabileceğiniz deri türleri arasında yer almaktadır. Suni olarak üretim yapan pek çok firma baskılı deri kullanmaktayız. Biz ise hakiki deri kullanarak baskılı deri imalatı ve satışı yapmaktayız. Baskılı deri, adından da anlaşılacağı üzere derinin üst yüzeyine baskı yapılması ile ortaya çıkmaktadır. Biz, kaliteden ödün vermeden dana derisinden baskılı deri imalatı yapmaktayız.

Mantar

Her ne kadar bilinmese de deri çeşitlerinden bir tanesi de mantardır. Bu yöntem pek çok işletmede bulunmasa da biz mantardan oluşan derileri çeşitli ürünlerimizde kullanmaktayız. Deri denildiği zaman her ne kadar akla ilk olarak hayvan derilerinden elde edilen ürünler gelse de mantardan elde edilen ürünler de son derece kaliteli ve sağlıklıdır. Bilindiği gibi mantarlar yoğun kök yapısına sahiptir. Bu yoğun kök yapılarında misiller yer almaktadır. Biz de bu misilleri kullanmakta ve deri ürünler oluşturmaktayız.

Astarlık Deri

Astarlık deri derinin tabakalanması ile oluşturulmaktadır. Dolayısı ile buradan da anlaşılacağı üzere astarlık derinin yapılması için farklı deri çeşitlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Biz de buradan hareketle bahsi geçen derilerden yararlanarak astarlık deri üretmekte ve deri ceketler başta olmak üzere pek çok üründe astarlık deri kullanmaktayız.

Suni Deri

Suni deri aynı zamanda sentetik deri olarak adlandırılmaktadır. Bu deri türü diğer deri türlerinden farklı olarak hakiki doğal malzemelerden ziyade adından da anlaşılacağı üzere sunidir. Hakiki deri severlere hitap etmese de önemli bir kesim suni derilerden yapılan ürünleri tercih ediyor olduğu için biz de buradan hareketle suni deriden oluşan ürünler de imal etmekteyiz.

Akderi

Orta Asya’dan gelen bir kültür ile ülkemizde de akderi kullanılmaktadır. Akderi halk arasında yaygın olarak bilinmese de akderi müdavimleri bulunmaktadır.
Biz de akdere den oluşan ürünler imal etmekteyiz. Bunun için deri yüzeyinin düz ve pürüzsüz hale getirmekteyiz. Özellikle ceylan derisi kullandığımızı da belirtmek isteriz.

Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilir ve oradan da sipariş verebilirsiniz.

Join the conversation

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İletişim Bilgilerimiz

İstoç Ticaret Merkezi 19. Ada No:86-88 Bağcılar / İstanbul

[email protected]
Tel: (0212) 659 53 42